BZX84C18LT1G
onsemi
BZX84C18LT1G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84C18LT1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84C18LT1G
Manufacturer onsemi
Description Diode, Zener, Vr 18V, If 10mA, Pkg SOT-23 (TO-236), Vf 0.9V, Cj 100pF, Tj +150C, Ir 5mA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 192286 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±6%
Supplier Device Package:SOT-23-3 (TO-236)
Series:-
Power - Max:225mW
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:BZX84C18LT1GOSDKR
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Impedance (Max) (Zzt):45 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 18V 225mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Current - Reverse Leakage @ Vr:50nA @ 12.6V