BZX84-C6V8,235
Nexperia
BZX84-C6V8,235
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84-C6V8,235 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84-C6V8,235
Manufacturer Nexperia
Description DIODE ZENER 6.8V 250MW SOT23
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:TO-236AB (SOT23)
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:250mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:933137420235
BZX84-C6V8 /T3
BZX84-C6V8 /T3-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 6.8V 250mW ±5% Surface Mount TO-236AB (SOT23)
Current - Reverse Leakage @ Vr:2µA @ 4V