BZX84-C5V6/LF1VL
NXP Semiconductors / Freescale
BZX84-C5V6/LF1VL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84-C5V6/LF1VL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84-C5V6/LF1VL
Manufacturer NXP USA Inc.
Description DIODE ZENER TO-236AB SOT23
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Isolation:40 Ohm
Voltage - Breakdown:TO-236AB (SOT23)
Series:Automotive, AEC-Q101
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Power - Max:250mW
Polarization:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:934069498235
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:BZX84-C5V6/LF1VL
Impedance (Max) (Zzt):5.6V
Expanded Description:Zener Diode 250mW ±5% Surface Mount TO-236AB (SOT23)
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%
Diode Configuration:1µA @ 2V
Current - Reverse Leakage @ Vr:900mV @ 10mA