BZX84-C5V1,235
Nexperia
BZX84-C5V1,235
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84-C5V1,235 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84-C5V1,235
Manufacturer Nexperia
Description DIODE ZENER 5.1V 250MW SOT23
(In US Dollars)
10000 pcs30000 pcs50000 pcs100000 pcs250000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):5.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:TO-236AB (SOT23)
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:250mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:1727-2130-2
568-11975-2-ND
568-12281-2-ND
BZX84-C5V1 /T3
BZX84-C5V1 /T3-ND
BZX84-C5V1,235-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):60 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 5.1V 250mW ±5% Surface Mount TO-236AB (SOT23)
Current - Reverse Leakage @ Vr:2µA @ 2V