BZX84-C20/DG/B3,21
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84-C20/DG/B3,21 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84-C20/DG/B3,21
Manufacturer Nexperia
Description DIODE ZENER 20V 250MW TO236AB
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:TO-236AB
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:250mW
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:934065269215
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):55 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 20V 250mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:50nA @ 14V