BZX84-B10,215
Nexperia
BZX84-B10,215
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZX84-B10,215 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZX84-B10,215
Manufacturer Nexperia
Description DIODE ZENER 10V 250MW SOT23
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 326 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:TO-236AB (SOT23)
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:250mW
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:1727-5002-1
568-6296-1-ND
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):20 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 10V 250mW ±2% Surface Mount TO-236AB (SOT23)
Current - Reverse Leakage @ Vr:200nA @ 7V