BZT52C27S-7-F
Diodes Incorporated
BZT52C27S-7-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZT52C27S-7-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZT52C27S-7-F
Manufacturer Diodes Inc.
Description Diode Zener Single 27V 7% 200mW 2-Pin SOD-323 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 81796 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±7%
Supplier Device Package:SOD-323
Series:-
Power - Max:200mW
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:SC-76, SOD-323
Other Names:BZT52C27S-FDICT
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Impedance (Max) (Zzt):80 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 27V 200mW ±7% Surface Mount SOD-323
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 18.9V