BZT52-C8V2J
Nexperia
BZT52-C8V2J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZT52-C8V2J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZT52-C8V2J
Manufacturer Nexperia
Description DIODE ZENER 8.2V 350MW SOD123
(In US Dollars)
10000 pcs30000 pcs50000 pcs100000 pcs250000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±6.1%
Supplier Device Package:SOD-123
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:350mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOD-123
Other Names:1727-7761-2
BZT52-C8V2J-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 8.2V 350mW ±6.1% Surface Mount SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr:700nA @ 5V