BZT52-C6V2X
Nexperia
BZT52-C6V2X
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZT52-C6V2X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZT52-C6V2X
Manufacturer Nexperia
Description DIODE ZENER 6.2V 350MW SOD123
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900mV @ 10mA
Tolerance:±6.5%
Supplier Device Package:SOD-123
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:350mW
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:SOD-123
Other Names:1727-7698-1
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):10 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 6.2V 350mW ±6.5% Surface Mount SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr:3µA @ 4V