BZLN-10G-RH
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZLN-10G-RH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZLN-10G-RH
Manufacturer Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description ENCLOSED LIMIT SWITCH
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Cable Leads
Switch Function:On-Mom
Series:LN
Release Force:454gf
Pretravel:0.030" (0.8mm)
Packaging:Bulk
Overtravel:0.203" (5.15mm)
Operating Temperature:-32°C ~ 71°C
Operating Position:1.640" (41.65mm)
Operating Force:2268gf
Mounting Type:Chassis Mount
Mechanical Life:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Actuator Mounted Right Side
Electrical Life:-
Differential Travel:0.004" (0.1mm)
Current Rating:10A (AC), 500mA (DC)