BZG05C6V2-HM3-08
Vishay Precision Group
BZG05C6V2-HM3-08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZG05C6V2-HM3-08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZG05C6V2-HM3-08
Manufacturer Vishay
Description Diode Zener Single 6.2V 3000mW 2-Pin DO-214AC T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 58639 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA
Tolerance:±6.45%
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
Series:Automotive, AEC-Q101, BZG05C-M
Power - Max:1.25W
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:DO-214AC, SMA
Other Names:BZG05C6V2-HM3-08GIDKR
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:44 Weeks
Impedance (Max) (Zzt):4 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 6.2V 1.25W ±6.45% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 3V