BZG05B10-HE3-TR
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZG05B10-HE3-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZG05B10-HE3-TR
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:DO-214AC
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:1.25W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):7 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 10V 1.25W ±2% Surface Mount DO-214AC
Current - Reverse Leakage @ Vr:500nA @ 7V