BZD27C18P-E3-08
Vishay Precision Group
BZD27C18P-E3-08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BZD27C18P-E3-08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BZD27C18P-E3-08
Manufacturer Vishay
Description Zener Diode Single 18V 6% 15Ohm 2300mW 2-Pin SMF T/R / DIODE ZENER 800MW SMF DO219
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 41701 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2V @ 200mA
Tolerance:-
Supplier Device Package:DO-219AB (SMF)
Series:Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Power - Max:800mW
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-219AB
Other Names:BZD27C18P-E3-08GICT
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:42 Weeks
Impedance (Max) (Zzt):15 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 18V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 13V