BYM11-800HE3/97
Electro-Films (EFI) / Vishay
BYM11-800HE3/97
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BYM11-800HE3/97 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BYM11-800HE3/97
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3V @ 1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800V
Supplier Device Package:DO-213AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:SUPERECTIFIER®
Reverse Recovery Time (trr):500ns
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-213AB, MELF (Glass)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 800V 1A Surface Mount DO-213AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 800V
Current - Average Rectified (Io):1A
Capacitance @ Vr, F:15pF @ 4V, 1MHz