BYD17J,115
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BYD17J,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BYD17J,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BYD17J,115 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | DIODE AVALANCHE 600V 1.5A MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.05V @ 1A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Supplier Device Package: | MELF |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 3µs |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOD-87 |
| Other Names: | 568-1663-2 933812250115 BYD17J T/R |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Avalanche |
| Detailed Description: | Diode Avalanche 600V 1.5A Surface Mount MELF |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1.5A |
| Capacitance @ Vr, F: | 21pF @ 0V, 1MHz |
| Base Part Number: | BYD17J |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BYD17J,115, use the request quote form to request BYD17J,115 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BYD17J,115.The price and lead time for BYD17J,115 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BYD17J,115.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
