BYC8DX-600,127
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BYC8DX-600,127 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BYC8DX-600,127 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BYC8DX-600,127 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.349 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 8A |
| Voltage - Breakdown: | TO-220F |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Resistance @ If, F: | - |
| Polarization: | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab |
| Other Names: | 1740-1452 568-9770-5 568-9770-5-ND 934065034127 BYC8DX-600,127-ND BYC8DX-600127 BYC8DX600127 |
| Operating Temperature - Junction: | 20ns |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | BYC8DX-600,127 |
| Expanded Description: | Diode Standard 600V 8A Through Hole TO-220F |
| Diode Configuration: | 40µA @ 600V |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2.9V @ 8A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 600V |
| Capacitance @ Vr, F: | 150°C (Max) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BYC8DX-600,127, use the request quote form to request BYC8DX-600,127 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BYC8DX-600,127.The price and lead time for BYC8DX-600,127 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BYC8DX-600,127.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
