BXEP-30E-1C5-36A-00-00-0
Bridgelux, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BXEP-30E-1C5-36A-00-00-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BXEP-30E-1C5-36A-00-00-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BXEP-30E-1C5-36A-00-00-0 |
|---|---|
| Manufacturer | Bridgelux, Inc. |
| Description | LED WARM WHITE 3000K SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | 3000 pcs | 7500 pcs | 10500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.352 | $0.328 | $0.317 | $0.312 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 36.1V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 116° |
| Thermal Resistance of Package: | 19°C/W |
| Supplier Device Package: | 5050 |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) |
| Series: | 5050 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2020 (5050 Metric) |
| Other Names: | 976-1638-2 BXEP-30E-1C5-36A |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 116 lm/W |
| Height - Seated (Max): | 0.032" (0.80mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 522 lm (Typ) |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | - |
| Detailed Description: | LED Lighting 5050 White, Warm 3000K 36.1V 125mA 116° 2020 (5050 Metric) |
| Current - Test: | 125mA |
| Current - Max: | 200mA |
| Color: | White, Warm |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 3000K |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BXEP-30E-1C5-36A-00-00-0, use the request quote form to request BXEP-30E-1C5-36A-00-00-0 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BXEP-30E-1C5-36A-00-00-0.The price and lead time for BXEP-30E-1C5-36A-00-00-0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BXEP-30E-1C5-36A-00-00-0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

