BXEM-30E0000-0-000
Bridgelux, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BXEM-30E0000-0-000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BXEM-30E0000-0-000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BXEM-30E0000-0-000 |
|---|---|
| Manufacturer | Bridgelux, Inc. |
| Description | LED WARM WHITE 3000K SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | 10000 pcs | 25000 pcs | 50000 pcs | 125000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.08 | $0.072 | $0.067 | $0.06 | $0.058 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 6V |
|---|---|
| Viewing Angle: | 120° |
| Thermal Resistance of Package: | 12°C/W |
| Supplier Device Package: | 3030 |
| Size / Dimension: | 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm) |
| Series: | 3030 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1212 (3030 Metric) |
| Other Names: | 976-1598-2 BXEM-30E0000 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 117 lm/W |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.62mm) |
| Flux @ 85°C, Current - Test: | 105 lm (Typ) |
| Flux @ 25°C, Current - Test: | - |
| Detailed Description: | LED Lighting 3030 White, Warm 3000K 6V 150mA 120° 1212 (3030 Metric) |
| Current - Test: | 150mA |
| Current - Max: | 240mA |
| Color: | White, Warm |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 3000K |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BXEM-30E0000-0-000, use the request quote form to request BXEM-30E0000-0-000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BXEM-30E0000-0-000.The price and lead time for BXEM-30E0000-0-000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BXEM-30E0000-0-000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

