BXEB-L0560Z-35E2000-C-A3
Bridgelux, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BXEB-L0560Z-35E2000-C-A3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BXEB-L0560Z-35E2000-C-A3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BXEB-L0560Z-35E2000-C-A3 |
|---|---|
| Manufacturer | Bridgelux, Inc. |
| Description | LED MODULE EB SERIES 3500K STRIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | - |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 22.1V |
| Viewing Angle: | - |
| Type: | LED Module |
| Temperature - Test: | 50°C |
| Size / Dimension: | 560.00mm L x 24.00mm W |
| Series: | EB Series™ |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 976-1498 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 156 lm/W |
| Light Emitting Surface (LES): | - |
| Lens Type: | Flat |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height: | 6.1mm |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 2410 lm (Typ) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module EB Series™ White, Warm Linear Light Strip |
| Current - Test: | 700mA |
| Current - Max: | 1.4A |
| Configuration: | Linear Light Strip |
| Color: | White, Warm |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| CCT (K): | 3500K 3-Step MacAdam Ellipse |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BXEB-L0560Z-35E2000-C-A3, use the request quote form to request BXEB-L0560Z-35E2000-C-A3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BXEB-L0560Z-35E2000-C-A3.The price and lead time for BXEB-L0560Z-35E2000-C-A3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BXEB-L0560Z-35E2000-C-A3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

