BXB150-24S15FLT
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BXB150-24S15FLT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BXB150-24S15FLT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BXB150-24S15FLT |
|---|---|
| Manufacturer | Astec America (Artesyn Embedded Technologies) |
| Description | DC DC CONVERTER 15V 150W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 15V |
| Voltage - Isolation: | 1.5kV |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Type: | Isolated Module |
| Size / Dimension: | 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) |
| Series: | BXB150 |
| Power (Watts): | 150W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | 9-DIP Module |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Efficiency: | - |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 10A 18V - 36V Input |
| Current - Output (Max): | 10A |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BXB150-24S15FLT, use the request quote form to request BXB150-24S15FLT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BXB150-24S15FLT.The price and lead time for BXB150-24S15FLT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BXB150-24S15FLT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
