BX3100_1104115
Sierra Wireless
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BX3100_1104115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BX3100_1104115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BX3100_1104115 |
|---|---|
| Manufacturer | Sierra Wireless |
| Description | MOD 802.11BGN BLUETOOTH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $6.749 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Utilized IC / Part: | - |
| Series: | AirPrime® BX3100 |
| Serial Interfaces: | I²C, I²S, PWM, SPI, UART |
| Sensitivity: | -97.5dBm |
| RF Family/Standard: | Bluetooth, WiFi |
| Protocol: | 802.11a/b/g/n, Bluetooth v4.2 |
| Power - Output: | 18dBm |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | 1104115 1645-1097-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Modulation: | DSSS, CCK, OFDM |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 2.4GHz ~ 2.485GHz |
| Data Rate: | 150Mbps |
| Current - Transmitting: | 224mA |
| Current - Receiving: | 85mA |
| Antenna Type: | Not Included |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BX3100_1104115, use the request quote form to request BX3100_1104115 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BX3100_1104115.The price and lead time for BX3100_1104115 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BX3100_1104115.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

