BV-2450-PC
MPD (Memory Protection Devices)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BV-2450-PC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BV-2450-PC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BV-2450-PC |
|---|---|
| Manufacturer | MPD (Memory Protection Devices) |
| Description | VERTICAL HOLDER FOR CR2450, THRU |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.48 | $1.333 | $1.037 | $0.889 | $0.815 | |
Specifications
Data sheet
| Termination Style: | PC Pin |
|---|---|
| Style: | Holder (Open) |
| Series: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 200°C |
| Number of Cells: | 1 |
| Mounting Type: | PCB, Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Height Above Board: | 1.164" (29.57mm) |
| Battery Type, Function: | Coin Cell, Holder |
| Battery Series: | 2450 |
| Battery Cell Size: | Coin, 24.0mm |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BV-2450-PC, use the request quote form to request BV-2450-PC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BV-2450-PC.The price and lead time for BV-2450-PC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BV-2450-PC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


