BULB7216T4
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BULB7216T4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BULB7216T4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BULB7216T4 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Trans GP BJT NPN 700V 3A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 700V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 3V @ 80mA, 800mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | - |
| Power - Max: | 80W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 700V 3A 80W Surface Mount D2PAK |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 4 @ 2A, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 3A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BULB7216T4, use the request quote form to request BULB7216T4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BULB7216T4.The price and lead time for BULB7216T4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BULB7216T4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

