BUL770-S
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BUL770-S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BUL770-S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BUL770-S |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | TRANS NPN 400V 2.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 400V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 250mV @ 160mA, 800mA |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Series: | - |
| Power - Max: | 50W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 400V 2.5A 50W Through Hole TO-220 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 7 @ 800mA, 1V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 10µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 2.5A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BUL770-S, use the request quote form to request BUL770-S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BUL770-S.The price and lead time for BUL770-S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BUL770-S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
