BUL216
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BUL216 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BUL216 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BUL216 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Transistor General Purpose BJT NPN 800 Volt 4 Amp 3-Pin 3+ Tab TO-220 Tube |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.435 | $1.295 | $1.168 | $1.143 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 800V |
|---|---|
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 3V @ 660mA, 2A |
| Transistor Type: | NPN |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Power - Max: | 90W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | 497-2638-5 |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 38 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition: | - |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 800V 4A 90W Through Hole TO-220AB |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 12 @ 400mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 250µA |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 4A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BUL216, use the request quote form to request BUL216 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BUL216.The price and lead time for BUL216 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BUL216.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
