BUK6209-30C,118
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BUK6209-30C,118 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BUK6209-30C,118 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BUK6209-30C,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | MOSFET N-CH 30V 50A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.271 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.8V @ 1mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±16V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | DPAK |
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 9.8 mOhm @ 12A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 80W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | 1727-5502-2 568-6980-2 568-6980-2-ND 934064263118 BUK6209-30C,118-ND BUK620930C118 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1760pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 30.5nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | N-Channel 30V 50A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount DPAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 50A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BUK6209-30C,118, use the request quote form to request BUK6209-30C,118 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BUK6209-30C,118.The price and lead time for BUK6209-30C,118 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BUK6209-30C,118.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
