BU9873FJ-GTE2
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BU9873FJ-GTE2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BU9873FJ-GTE2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BU9873FJ-GTE2 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | Real Time Clock Serial 8-Pin SOP-J Embossed T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.755 | $0.681 | $0.615 | $0.601 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Battery: | - |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Type: | Clock/Calendar |
| Time Format: | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | BU9873FJ-GTE2TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, 2-Wire Serial |
| Features: | Alarm, Leap Year |
| Detailed Description: | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Date Format: | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max): | 1µA ~ 1.35µA @ 3V ~ 5.5V |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BU9873FJ-GTE2, use the request quote form to request BU9873FJ-GTE2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BU9873FJ-GTE2.The price and lead time for BU9873FJ-GTE2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BU9873FJ-GTE2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
