BU8770AFV-E2
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BU8770AFV-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BU8770AFV-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BU8770AFV-E2 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | Led Drvr 3SEGMENT 3.6V 28-PIN VQFN Ep T/r |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.06 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 3.15V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 4.8V |
| Voltage - Output: | - |
| Type: | Linear |
| Topology: | - |
| Supplier Device Package: | 16-SSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 80°C (TA) |
| Number of Outputs: | 3 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Frequency: | - |
| Dimming: | PWM |
| Detailed Description: | LED Driver IC 3 Output Linear PWM Dimming 70mA 16-SSOP |
| Current - Output / Channel: | 70mA |
| Base Part Number: | BU8770 |
| Applications: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BU8770AFV-E2, use the request quote form to request BU8770AFV-E2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BU8770AFV-E2.The price and lead time for BU8770AFV-E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BU8770AFV-E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
