BU33UV7NUX-E2
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BU33UV7NUX-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BU33UV7NUX-E2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BU33UV7NUX-E2 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Description | Conv DC-DC 0.6V to 4.5V Synchronous Step Up Single-Out 3.3V 0.5A 10-Pin VSON-X EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.69 | $0.623 | $0.562 | $0.55 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 0.6V |
| Voltage - Input (Max): | 4.5V |
| Topology: | Boost |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | VSON010X3020 |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-UFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | BU33UV7NUX-E2TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up |
| Frequency - Switching: | 800kHz |
| Detailed Description: | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 10-UFDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 500mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BU33UV7NUX-E2, use the request quote form to request BU33UV7NUX-E2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BU33UV7NUX-E2.The price and lead time for BU33UV7NUX-E2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BU33UV7NUX-E2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
