BU240Z-178-HT
On-Shore Technology, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BU240Z-178-HT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BU240Z-178-HT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BU240Z-178-HT |
|---|---|
| Manufacturer | On-Shore Technology, Inc. |
| Description | CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 17 pcs | 34 pcs | 51 pcs | 102 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.96 | $2.842 | $2.605 | $2.486 | $2.368 | |
| 255 pcs | 510 pcs | 1003 pcs | 2516 pcs | ||
| $2.072 | $2.013 | $1.717 | $1.598 | ||
Specifications
Data sheet
| Type: | DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
|---|---|
| Termination Post Length: | 0.059" (1.50mm) |
| Termination: | Solder |
| Series: | BU-178HT |
| Pitch - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | BU240Z178HT ED2208 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Positions or Pins (Grid): | 24 (2 x 12) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features: | Open Frame |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Resistance: | 7 mOhm |
| Contact Material - Post: | Brass |
| Contact Material - Mating: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness - Post: | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish - Post: | Copper |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BU240Z-178-HT, use the request quote form to request BU240Z-178-HT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BU240Z-178-HT.The price and lead time for BU240Z-178-HT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BU240Z-178-HT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
