BU05MC01T
Taiyo Yuden
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BU05MC01T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BU05MC01T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BU05MC01T |
|---|---|
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Description | CMC 1A 2LN 1 KOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.869 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 50V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Size / Dimension: | 0.102" L x 0.197" W (2.60mm x 5.00mm) |
| Series: | BU |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-SMD (5 Leads), Gull Wing |
| Other Names: | LR BU05MC 01 T |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Number of Lines: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance @ Frequency: | 1 kOhms @ 60MHz |
| Height (Max): | 0.114" (2.90mm) |
| Filter Type: | Signal Line |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1 kOhms @ 60MHz 1A DCR 120 mOhm |
| DC Resistance (DCR) (Max): | 120 mOhm |
| Current Rating (Max): | 1A |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BU05MC01T, use the request quote form to request BU05MC01T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BU05MC01T.The price and lead time for BU05MC01T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BU05MC01T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


