BTS117E3044ANTMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BTS117E3044ANTMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BTS117E3044ANTMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BTS117E3044ANTMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC LOW SIDE SW 3.5A TO-220-3-SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 60V (Max) |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | PG-TO220-3-5 |
| Series: | HITFET® |
| Rds On (Typ): | 80 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | Low Side |
| Other Names: | BTS117 E3044A BTS117 E3044A-ND BTS117E3044ANT BTS117E3044ANTMA1TR BTS117E3044AT SP000011198 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | - |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Current - Output (Max): | 3.5A |
| Base Part Number: | BTS117 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BTS117E3044ANTMA1, use the request quote form to request BTS117E3044ANTMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BTS117E3044ANTMA1.The price and lead time for BTS117E3044ANTMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BTS117E3044ANTMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


