BTB12-600BWRG
STMicroelectronics
BTB12-600BWRG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BTB12-600BWRG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BTB12-600BWRG
Manufacturer STMicroelectronics
Description BTB12 Series 600 Vdrm 12 A Flange Mount Snubberless Triac AC Switch TO-220AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18429 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3V
Triac Type:Alternistor - Snubberless
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:Snubberless™
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:497-2655-5
BTB12600BWRG
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:TRIAC Alternistor - Snubberless 600V 12A Through Hole TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max):12A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):120A, 126A
Current - Hold (Ih) (Max):50mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50mA