BTA425X-800BTQ
WeEn Semiconductors Co., Ltd
BTA425X-800BTQ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BTA425X-800BTQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BTA425X-800BTQ
Manufacturer WeEn Semiconductors Co., Ltd
Description TRIAC 800V 25A TO220F
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3V
Triac Type:Standard
Supplier Device Package:TO-220F
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Other Names:1740-1264
568-11684-ND
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:TRIAC Standard 800V 25A Through Hole TO-220F
Current - On State (It (RMS)) (Max):25A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):250A, 275A
Current - Hold (Ih) (Max):75mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50mA