BTA201W-800E,115
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BTA201W-800E,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BTA201W-800E,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BTA201W-800E,115 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Description | TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.65 | $0.555 | $0.414 | $0.325 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 800V |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Triac Type: | Logic - Sensitive Gate |
| Supplier Device Package: | SOT-223 |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
| Other Names: | 1740-1101-6 568-6231-6 568-6231-6-ND |
| Operating Temperature: | 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Logic - Sensitive Gate 800V 1A Surface Mount SOT-223 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 1A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 12.5A, 13.7A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 12mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 10mA |
| Configuration: | Single |
| Base Part Number: | BTA201 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BTA201W-800E,115, use the request quote form to request BTA201W-800E,115 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BTA201W-800E,115.The price and lead time for BTA201W-800E,115 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BTA201W-800E,115.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
