BTA2008-1000D/L0EP
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BTA2008-1000D/L0EP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BTA2008-1000D/L0EP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BTA2008-1000D/L0EP |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Description | BTA2008-1000D/L01/TO-92/STANDA |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 6000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.093 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 1kV |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1V |
| Triac Type: | Standard |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Other Names: | 934066764412 |
| Operating Temperature: | 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Detailed Description: | TRIAC Standard 1kV 800mA Through Hole TO-92-3 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 800mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 9A, 9.9A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 10mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 5mA |
| Configuration: | Single |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BTA2008-1000D/L0EP, use the request quote form to request BTA2008-1000D/L0EP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BTA2008-1000D/L0EP.The price and lead time for BTA2008-1000D/L0EP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BTA2008-1000D/L0EP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
