BTA16-700CWRG
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BTA16-700CWRG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BTA16-700CWRG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BTA16-700CWRG |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | Thyristor TRIAC 700V 126A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Isolated Tube |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.166 | $0.15 | $0.135 | $0.132 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 700V |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.3V |
| Triac Type: | Alternistor - Snubberless |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | Snubberless™ |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | 497-4165-5 BTA16700CWRG |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Alternistor - Snubberless 700V 16A Through Hole TO-220AB |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 16A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 160A, 168A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 35mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 35mA |
| Configuration: | Single |
| Base Part Number: | BTA16 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BTA16-700CWRG, use the request quote form to request BTA16-700CWRG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BTA16-700CWRG.The price and lead time for BTA16-700CWRG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BTA16-700CWRG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

