BT152B-600R,118
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT152B-600R,118 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT152B-600R,118 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BT152B-600R,118 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Description | THYRISTOR 650V 20A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 800 pcs | 1600 pcs | 2400 pcs | 5600 pcs | 20000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.665 | $0.525 | $0.49 | $0.466 | $0.448 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - On State (Vtm) (Max): | 1.75V |
|---|---|
| Voltage - Off State: | 650V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | - |
| SCR Type: | Standard Recovery |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | 1740-1081-2 568-9619-2 568-9619-2-ND 934048260118 BT152B-600R BT152B-600R /T3 BT152B-600R /T3-ND BT152B-600R,118-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | SCR 650V 20A Standard Recovery Surface Mount D2PAK |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 20A |
| Current - On State (It (AV)) (Max): | 13A |
| Current - Off State (Max): | 1mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 200A, 220A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 60mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 32mA |
| Base Part Number: | BT152 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BT152B-600R,118, use the request quote form to request BT152B-600R,118 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT152B-600R,118.The price and lead time for BT152B-600R,118 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BT152B-600R,118.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
