BT137-600E/DG
WeEn Semiconductors Co., Ltd
BT137-600E/DG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT137-600E/DG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. BT137-600E/DG
Manufacturer WeEn Semiconductors Co., Ltd
Description TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220AB
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5V
Triac Type:Logic - Sensitive Gate
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:934067231127
Operating Temperature:125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:TRIAC Logic - Sensitive Gate 600V 8A Through Hole TO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max):8A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):65A, 71A
Current - Hold (Ih) (Max):20mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):10mA