BT136-600E,127
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT136-600E,127 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT136-600E,127 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BT136-600E,127 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Description | Triac; 600V; 4A; Igt: 10/25mA; Ifsm: 25A; sensitive gate; 4Q; -40+125 deg.C; THT; TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.327 | $0.295 | $0.266 | $0.26 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 600V |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Triac Type: | Logic - Sensitive Gate |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | 1740-1019 568-5670 568-5670-5 568-5670-5-ND 568-5670-ND 933522910127 BT136-600E BT136-600E,127-ND BT136-600E-ND |
| Operating Temperature: | 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Logic - Sensitive Gate 600V 4A Through Hole TO-220AB |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 4A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 25A, 27A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 15mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 10mA |
| Configuration: | Single |
| Base Part Number: | BT136 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BT136-600E,127, use the request quote form to request BT136-600E,127 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT136-600E,127.The price and lead time for BT136-600E,127 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BT136-600E,127.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
