BT131-600,412
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT131-600,412 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT131-600,412 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BT131-600,412 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Description | TO-92(TO-92-3) Triacs Rohs |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.161 | $0.146 | $0.131 | $0.128 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Off State: | 600V |
|---|---|
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): | 1.5V |
| Triac Type: | Logic - Sensitive Gate |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Other Names: | 1740-1009 1740-1009-2 1740-1009-2-ND 568-11008 568-11008-ND 934055156412 BT131-600 BT131-600,412-ND BT131-600-ND |
| Operating Temperature: | 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | TRIAC Logic - Sensitive Gate 600V 1A Through Hole TO-92-3 |
| Current - On State (It (RMS)) (Max): | 1A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): | 12.5A, 13.8A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 5mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max): | 3mA |
| Configuration: | Single |
| Base Part Number: | BT131 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BT131-600,412, use the request quote form to request BT131-600,412 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT131-600,412.The price and lead time for BT131-600,412 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BT131-600,412.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
