BT-21759-000
Knowles
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT-21759-000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT-21759-000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BT-21759-000 |
|---|---|
| Manufacturer | Knowles |
| Description | MIC COND ANALOG OMNI -60DB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $21.31 | $16.955 | $15.466 | $14.434 | $14.32 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Range: | 0.9V ~ 10V |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 1.3V |
| Type: | Electret Condenser |
| Termination: | Solder Pads |
| Size / Dimension: | 0.310" L x 0.218" W (7.87mm x 5.54mm) |
| Shape: | Rectangular |
| Series: | BT |
| Sensitivity: | -60dB ±3dB @ 74dB SPL |
| S/N Ratio: | - |
| Port Location: | Top |
| Packaging: | Bulk |
| Output Type: | Analog |
| Other Names: | 423-1168 BT-1759 BT-1759-ND BT-21759 BT-21759-000-ND BT21759000 Q1775541 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Impedance: | 3.5 kOhms |
| Height (Max): | 0.090" (2.29mm) |
| Frequency Range: | 100Hz ~ 10kHz |
| Direction: | Omnidirectional |
| Detailed Description: | 100Hz ~ 10kHz Analog Microphone Electret Condenser 0.9V ~ 10V Omnidirectional (-60dB ±3dB @ 74dB SPL) Solder Pads |
| Current - Supply: | 50µA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BT-21759-000, use the request quote form to request BT-21759-000 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT-21759-000.The price and lead time for BT-21759-000 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BT-21759-000.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


