BSZ018NE2LSIATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSZ018NE2LSIATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSZ018NE2LSIATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSZ018NE2LSIATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 25V 22A TSDSON-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.785 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | PG-TSDSON-8-FL |
| Series: | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 1.8 mOhm @ 20A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 2.1W (Ta), 69W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-PowerTDFN |
| Other Names: | BSZ018NE2LSI BSZ018NE2LSI-ND BSZ018NE2LSIATMA1TR BSZ018NE2LSITR-ND SP000906032 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2500pF @ 12V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 36nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 25V |
| Detailed Description: | N-Channel 25V 22A (Ta), 40A (Tc) 2.1W (Ta), 69W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 22A (Ta), 40A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSZ018NE2LSIATMA1, use the request quote form to request BSZ018NE2LSIATMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSZ018NE2LSIATMA1.The price and lead time for BSZ018NE2LSIATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSZ018NE2LSIATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

