BST72A,112
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BST72A,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BST72A,112 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BST72A,112 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | MOSFET N-CH 100V 190MA SOT54 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3.5V @ 1mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | 20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | TrenchMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 10 Ohm @ 150mA, 5V |
| Power Dissipation (Max): | 830mW (Ta) |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Other Names: | 933710530112 BST72A BST72A-ND |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 40pF @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 100V |
| Detailed Description: | N-Channel 100V 190mA (Ta) 830mW (Ta) Through Hole TO-92-3 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 190mA (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BST72A,112, use the request quote form to request BST72A,112 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BST72A,112.The price and lead time for BST72A,112 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BST72A,112.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

