BSS84AKW,115
Nexperia
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSS84AKW,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSS84AKW,115 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSS84AKW,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | MOSFET P-CH 50V 150MA SOT323 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.076 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.1V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | SOT-323-3 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 7.5 Ohm @ 100mA, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 260mW (Ta), 830mW (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Other Names: | 1727-6481-2 568-8395-2 568-8395-2-ND 934065305115 BSS84AKW115 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 36pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 0.35nC @ 5V |
| FET Type: | P-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 50V |
| Detailed Description: | P-Channel 50V 150mA (Ta) 260mW (Ta), 830mW (Tc) Surface Mount SOT-323-3 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 150mA (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSS84AKW,115, use the request quote form to request BSS84AKW,115 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSS84AKW,115.The price and lead time for BSS84AKW,115 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSS84AKW,115.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

