BSS138N E8004
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSS138N E8004 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSS138N E8004 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSS138N E8004 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 60V 230MA SOT-23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 1.4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | SOT-23-3 |
| Series: | SIPMOS® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 3.5 Ohm @ 230mA, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 360mW (Ta) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names: | BSS138N E8004-ND BSS138NE8004 BSS138NE8004XT SP000014563 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 41pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 1.4nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | N-Channel 60V 230mA (Ta) 360mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 230mA (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSS138N E8004, use the request quote form to request BSS138N E8004 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSS138N E8004.The price and lead time for BSS138N E8004 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSS138N E8004.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

