BSP742TXUMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSP742TXUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSP742TXUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSP742TXUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC POWER HI SIDE SWITCH 8DSO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.726 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | Not Required |
|---|---|
| Voltage - Load: | 5 V ~ 34 V |
| Switch Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | P-DSO-8 |
| Series: | miniPROFET® |
| Rds On (Typ): | 260 mOhm |
| Ratio - Input:Output: | 1:1 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | N-Channel |
| Output Configuration: | High Side |
| Other Names: | BSP742T BSP742TINTR BSP742TINTR-ND BSP742TT BSP742TXT BSP742TXTINTR BSP742TXTINTR-ND BSP742TXUMA1TR SP000311133 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | On/Off |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Features: | - |
| Fault Protection: | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Current - Output (Max): | 800mA |
| Base Part Number: | BSP742 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSP742TXUMA1, use the request quote form to request BSP742TXUMA1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSP742TXUMA1.The price and lead time for BSP742TXUMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSP742TXUMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

