BSP372 E6327
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSP372 E6327 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSP372 E6327 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSP372 E6327 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | N-Channel 1 V 1.7A (Ta) 1.8W (Ta) Surface Mount PG-SOT223-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.138 | $0.125 | $0.113 | $0.11 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 1mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±14V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | PG-SOT223-4 |
| Series: | SIPMOS® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 310 mOhm @ 1.7A, 5V |
| Power Dissipation (Max): | 1.8W (Ta) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
| Other Names: | BSP372 E6327-ND BSP372E6327 BSP372E6327T SP000011120 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 520pF @ 25V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 100V |
| Detailed Description: | N-Channel 100V 1.7A (Ta) 1.8W (Ta) Surface Mount PG-SOT223-4 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 1.7A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSP372 E6327, use the request quote form to request BSP372 E6327 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSP372 E6327.The price and lead time for BSP372 E6327 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSP372 E6327.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

