BSM-015G-LF
All Sensors Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSM-015G-LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSM-015G-LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSM-015G-LF |
|---|---|
| Manufacturer | All Sensors Corporation |
| Description | PRESSURE SNESOR 15PSIG SM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 6V |
|---|---|
| Termination Style: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | 8-LCC |
| Series: | - |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Port Style: | No Port |
| Port Size: | - |
| Package / Case: | 8-CLCC |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0 mV ~ 79.5 mV (3V) |
| Other Names: | Q3575274 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Operating Pressure: | 15 PSI (103.42 kPa) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum Pressure: | 45 PSI (310.26 kPa) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Pressure Sensor 15 PSI (103.42 kPa) Vented Gauge 0 mV ~ 79.5 mV (3V) 8-CLCC |
| Accuracy: | ±2% |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSM-015G-LF, use the request quote form to request BSM-015G-LF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSM-015G-LF.The price and lead time for BSM-015G-LF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSM-015G-LF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


