BSH-150-01-F-D-LC
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BSH-150-01-F-D-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BSH-150-01-F-D-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | BSH-150-01-F-D-LC |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec Inc. |
| Description | .5MM DOUBLE ROW SOCKET ASSEMBLY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $10.663 | |||||
Specifications
Data sheet
| Series: | BSH |
|---|---|
| RoHS Status: | Tube |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 300 |
| Number of Conductors: | 0.020" (0.50mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | BSH-150-01-F-D-LC |
| Length - Post (Mating): | 5mm |
| Height Above Board: | 0.128" (3.25mm) |
| Features: | Board Lock |
| Expanded Description: | 300 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
| Description: | .5MM DOUBLE ROW SOCKET ASSEMBLY |
| Contact Finish Thickness: | Gold |
| Connector Type: | Socket, Center Strip Contacts |
| Cable Diameter: | 3µin (0.08µm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply BSH-150-01-F-D-LC, use the request quote form to request BSH-150-01-F-D-LC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BSH-150-01-F-D-LC.The price and lead time for BSH-150-01-F-D-LC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BSH-150-01-F-D-LC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

